Zdaniem eksperta osoby, które mają niewydolność serca nie powinny w sposób skrajny ograniczać spożycia soli w diecie.

Zdaniem eksperta osoby, które mają niewydolność serca nie powinny w sposób skrajny ograniczać spożycia soli w diecie.

Zdaniem dr n. med. Ewy Jędrzejczyk-Patej z Zabrza, obniżenie ilości soli spożywanej poprzez żywność do mniej niż 2,3 grama na dobę nie daje żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych pacjentom, którzy już cierpią na niewydolność serca, a może nawet podnieść szansę na odejście.

Zdaniem eksperta, sód jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania organizmu człowieka. Zarówno jego zbyt duża, jak i zbyt mała ilość może być szkodliwa dla zdrowia człowieka. – W informacji, którą przekazała PAP zauważa, że wszelkie zaburzenia poziomu pierwiastków we krwi mogą mieć znacznie groźniejsze konsekwencje dla zdrowia i rokowania niż w przypadku osób z populacji ogólnej. Taką sytuację stwierdziła w przypadku tej grupy pacjentów.

W związku z tym ważne jest, aby ograniczyć spożycie sodu do minimum. Ale ważne jest, aby nie stać się zbytnio zafiksowanym na usunięciu go z każdego posiłku i przedmiotu, ponieważ robienie tego może być tak samo szkodliwe jak dodawanie soli. – Dlatego zalecane jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem – przekonuje dr Ewa Jdrzejczyk-Patej, reprezentująca Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pracująca w Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ekspert powołuje się na metaanalizę, która obejmowała dziewięć odrębnych badań klinicznych, w których losowo przydzielano uczestników. Wykazano, że zmniejszenie ilości soli w diecie do mniej niż 2,3 grama dziennie nie daje żadnych dalszych korzyści zdrowotnych osobie, która już ma niewydolność serca. Co więcej, istnieje możliwość, że podniesie to szansę na śmierć.

Wyniki najnowszej metaanalizy są intrygujące, ale nie powiedziałbym, że są całkowicie niespodziewane przez jakąkolwiek część wyobraźni. W ciągu ostatnich kilku lat krążyły ustalenia, które wskazują, że nie jest dobre dla pacjentów z niewydolnością serca, aby całkowicie i poważnie ograniczyć ilość soli, którą spożywają w swojej diecie „podkreśla Ewa Jędrzejczyk-Patej, MD.

Hiponatremia, często nazywana niskim poziomem sodu we krwi, jest stanem u pacjentów z niewydolnością serca, który przyczynia się do złego rokowania i świadczy o stopniu zaawansowania niewydolności serca. Stąd autorzy metaanalizy zwracają uwagę, że w świetle dostępnej obecnie wiedzy powinniśmy ograniczyć ilość soli spożywanej na co dzień przez pacjentów, którzy mają niewydolność serca; niemniej jednak zakres tych ograniczeń wymaga dodatkowych badań.

PAP / pk

 

Możesz również polubić…