Monika Soćko mistrzynią Europy!

Monika Soćko została mistrzynią Europy! Na rozegranym w Pradze czempionacie zdobyła 8,5 punktu i zdominowała swoje rywalki. Brawo!

Reprezentantka Wasko Hetman GKS Katowice „potknęła się” w drugiej rundzie, remisując z mistrzynią Polski Michaliną Rudzińską. Mimo to, kolejne dwa zwycięstwa spowodowały, że po 4 rundach była w gronie ośmiu liderek z 3,5 punktu. A potem? Od 5 rundy samodzielnie liderowała z pół punktu przewagi nad resztą stawki, jedynie po 7 rundzie dogoniła ją na chwilę Mammadzada. Wtedy jednak Soćko utemperowała młodą Azerkę, wygrywając z nią w takim stylu:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Remis w ostatniej rundzie gwarantował Monice medal, więc podpisała remis po 8 posunięciach. Ten złoty medal jest największym osiągnieciem Polek w historii tego turnieju. Dotychczas Polki dwukrotnie zdobywały brązowy medal: Monika Soćko w Rijece w 2010 i Oliwia Kiołbasa rok temu w Jassy.

Niestety, remis z Mammadzadą zrzucił Maltsevskayą (która od tego roku reprezentuje Polskę) z podium. Mimo że miała tyle samo punktów, co Mammadzada, Fataliyeva i Mkrchtian, to z powodu gorszej punktacji pomocniczej, zajęła piątą lokatę. Sukces Aleksandry nie byłby możliwy, gdyby nie świetna końcówka turnieju, w której wygrała kolejno z arcymistrzyniami: Jovaną Rapport i Narvą Mai:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Z występów pozostałych Polek warto zwrócić uwagę na występ WCM Moniki Marcińczyk, która zanotowała bardzo duży wzrost rankingu (+111 punktów Elo), co było największym przyrostem wśród „biało-czerwonych”.

Pełne wyniki: http://chess-results.com/tnr652617.aspx?lan=3&art=25&fedb=POL&fed=POL&turdet=YES&flag=30

 

Artykuł Monika Soćko mistrzynią Europy! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Możesz również polubić…