Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Energetyka (精力)

Państwowa Administracja Energii (国家能源局) zachęca do zwiększenia wydobycia węgla, aby zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne zarówno przemysłu, jak i gospodarstw domowych. Tylko w okresie od 1 do 17 sierpnia br. wydobyto w Chinach 210 mln ton węgla, czyli średnio dziennie 12,33 mln ton, co dało wzrost wydobycia o 19,4% r/r. Aktualnie dzienne dostawy węgla do elektrowni chińskich wynoszą ok. 8 mln ton. Elektrownie zmagazynowały w sumie już ponad 170 mln ton, co pozwoli na zaspokojenie aktualnych, ale przede wszystkim zimowych potrzeb.

W okresie od początku stycznia do końca lipca br. wszystkie chińskie kopalnie dostarczyły 2,56 mld ton węgla (wzrost o 11,5% r/r). 91% tego węgla pochodzi z czterech głównych zagłębi węglowych Chin: z prowincji ShanXi 山西, z Mongolii Wewnętrznej 内蒙古, z prowincji ShaanXi 陕西i XinJiang 新疆.

Źródło:

Motoryzacja  (汽车)

Zgodnie z zapowiedzią rządu do końca 2023 roku zostają przedłużone zwolnienia z podatku od zakupu (konsumpcyjnego) samochodów elektrycznych, który w przypadku aut tego typu wynosi 10% ceny pojazdu.

Zniżka ta obowiązuje od 2014 roku, a jej obowiązywanie przedłużano już kilkukrotnie. Dzięki temu przepisowi każdy nabywający „elektryka” w Chinach może zyskać od 10 tys. do ponad 28 tys. RMB (ok. 6 935 PLN ~19 419 PLN).

W 2014 roku w ChRL zarejestrowanych było 75 tys. samochodów elektrycznych. W 2021 roku jeździło w Chinach już ponad 3,5 mln zarejestrowanych aut napędzanych energią elektryczną.

Chińskie Stowarzyszenie Producentów Aut (中国汽车工业协会) przewiduje, że na koniec bieżącego roku po chińskich drogach jeździć będzie 6 mln elektrycznych samochodów. Rosnąca liczba „elektryków” to także nowe wyzwania. Największym z nich jest właściwa rozbudowa sieci stacji i punktów ładowania baterii. Aktualnie stosunek elektrycznych aut do takich punktów wynosi w ChRL 3:1.

Źródło:

Hainan, to gwałtownie rozwijający się ośrodek turystyczny, a także centrum międzynarodowego handlu wolnocłowego.

Władze prowincji HaiNan 海南 (wyspa na południu kraju, określana jako „chińskie Hawaje”) oficjalnie zapowiedziały, iż od 2030 roku zostanie tam wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi.

Źródło:

Transport (交通运输)

W GuangZhou 广州 (stolicy prowincji GuangDong广东) uruchomiono program płatności za przejazdy cyfrowymi juanami. W ramach pierwszego etapu tego programu umożliwiono pasażerom płacenie za przejazdy e-juanami na 10 najbardziej uczęszczanych liniach autobusowych w mieście.

Źródło:

21 sierpnia br. wyruszył z Chin 10-cio tysięczny (!) pociąg towarowy do Europy. To o 10 dni wcześniej niż w rekordowym 2021 roku. Zgodnie z informacją opublikowaną przez China State Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司) spółka przewiozła od początku roku z Chin do Europy 972 tysięcy TUE (TEU to ekwiwalent kontenera 20-to stopowego). Oznacza to wzrost przewozów o 5% w relacji rok do roku (r/r). Pociągi towarowe z Chin do Europy podróżują 82 liniami i docierają do 200 miast w 24 państwach Europy.

Wartym odnotowania jest fakt, iż większość z tych pociągów dociera do Europy przez Rosję.

 Źródło:

Technologie (技术)

Na koniec lipca br. w Chinach działało w sumie 1,968 mln bazowych stacji sieci 5G, z której korzysta  już 475 mln użytkowników. To największa sieć 5G w skali świata. Tak informuje chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji.

Źródło:

Największym producentem mikroprocesorów na świecie jest trójca: Chiny, Hong Kong i Tajwan. Te trzy regiony kontrolują ponad połowę światowego rynku mikroprocesorowego. W 2021 roku eksport mikroprocesorów wyprodukowanych przez tę trójcę osiągnął wartość 522 mld USD (ok. 2,47 bln PLN). W tym samym okresie eksport mikroprocesorów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych wart był około 53 mld USD; ok.250.871 mld PLN.

Źródło:

PinDuoDuo (拼多多) największa chińska platforma e-commerce, specjalizująca się w obrocie towarami i usługami w najniższych cenach, znana w Chinach z niewiarygodnych promocji cenowych, ilościowych, kombinacji zakupów grupowych i zaplecza produkcyjnego Chin (model consumer to manufacturer) zamierza podbić rynek Stanów Zjednoczonych.

PinDuoDuo podjęło udaną próbę włączenia do e-commerce chińskich rolników, sadowników, producentów żywności z terenów wiejskich. Dzięki platformie mogą oni sprzedawać swoje produkty bezpośrednio odbiorcom z wielkich miast.

Pod względem liczby wejść/logować PinDuoDuo jest ósma aplikacją na świecie. Na koniec marca 2021 roku z oferty PinDuoDuo korzystało 823,8 mln aktywnych użytkowników dokonujących zakupów (liczba wszystkich zarejestrowanych użytkowników przekracza 1 miliard). Analitycy uważają, że decyzja PinDuoDuo jest jak najbardziej racjonalna. Na rynku chińskim platforma doświadcza ogromnej presji konkurencyjnej ze strony serwisów takich jak Alibaba (阿里巴巴), czy JD.com (京东). W Stanach Zjednoczonych tak silnej konkurencji nie ma. I to jest szansa dla spółki, by utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu.

Źródło:

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

3,47 bln RMB (ok. 2,40 bln PLN) – taką wartość mają specjalne obligacje wyemitowane przez lokalne rządy w okresie od stycznia do końca lipca tego roku. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Finansów (财政部) mogą być one emitowane dla finansowania projektów infrastrukturalnych, czyli budowę i remonty linii kolejowych, dróg, autostrad, lotnisk, portów, systemów energetycznych, czy regulacja rzek.

Źródło:

W lipcu br. Rosja stała się trzecim globalnie ośrodkiem transakcji w RMB po Hong Kongu i Wielkiej Brytanii.

Źródło:

Dwa tygodnie temu Ludowy Bank Chin (中国人民银行) obniżył referencyjne stopy procentowe dla kredytów średnio terminowych (MLF Medium-Term Lending Facility Rate – do roku) oraz krótkoterminowych (do 7 dni). W minionym tygodniu zaś (22.08.) obniżył o 5 punktów bazowych oprocentowanie rocznych kredytów do 3,65% oraz pięcioletnich o 15 punktów bazowych do 4,30%. Ostatnio analogiczna operację obniżenia oprocentowania kredytów rocznych przeprowadzono w styczniu br., a dla pięcioletnich w maju.

Obniżki te mają pomóc realnej gospodarce, czyli przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w pokonywaniu bieżących trudności. To także ruch wspierający sektor nieruchomości. Z pewnością ulgę odczują posiadacze obciążonych hipotek.

Średnie Oprocentowanie Kredytów {Loan Prime Rate – LPR (贷款市场报价利率)} 22.08.2022

1 rok     =      3,65%   (lipiec 3,70%)

5 lat     =       4,30%   (lipiec 4,45%)

Indeks opracowywany jest przez Państwowe Centrum Ofert Międzybankowych (国银行间同业拆借中心) należącego do centralnego Ludowego Banku Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków deklarujących, jaki koszt kredytu naliczają swoim “najlepszym” klientom. LPR jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości oprocentowania kredytów.

Źródło:

W minionym tygodniu chiński juan osłabł w stosunku do amerykańskiego dolara w stopniu nie notowanym od 23 miesięcy. Za 1 dolara trzeba było zapłacić 6,83 RMB. Na przestrzeni tygodnia juan osłabł wobec dolara o 1,10%.

Źródło:

Zdrowie (健康)

ZheJiang HuaHai Pharmaceutical Co., Ltd.  (浙江华海药业股份有限公司) jest pierwszą w Chinach firmą farmaceutyczną, która na mocy umowy z Pfizer Investment Co., Ltd. uzyskała prawo do produkowania tabletek przeciw koronawirusowi Covid-19 (i jego mutacjom) będących produktem koncernu Pfizer. Umowę zawarto na pięć lat.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Możesz również polubić…