Czy po zawale serce może wrócić do zdrowia i normalnie funkcjonować? Uszkodzenia mięśni są naprawiane za pomocą wlewów białkowych.
Czy po zawale serce może wrócić do zdrowia i normalnie funkcjonować? Uszkodzenia mięśni są naprawiane za pomocą wlewów białkowych.
Blizny powstałe w wyniku ataku serca zmniejszają zdolność serca do pompowania krwi. Starając się naprawić uszkodzoną tkankę, naukowcy od lat szukają odpowiedzi na to pytanie. Najnowszą z nich jest tak zwany zastrzyk białkowy.
Serce nie może się samo uzdrowić, tak jak inne narządy. Zmiany włókniste (tkanka bliznowata) tworzą się w sercu, gdy komórki serca umierają z różnych powodów, co ma negatywny wpływ na zdolność serca do skurczu w czasie rozkurczu. Ze względu na większe obciążenie pozostałej zdrowej tkanki serca, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie takich schorzeń jak niewydolność serca, arytmia i inne problemy, gdy serce nie jest w stanie normalnie się rozszerzać i kurczyć.
Leczenie zawału serca za pomocą białka podawanego dożylnie
Obecnie opracowywanych jest kilka obiecujących strategii ułatwiających regenerację serca, w tym technika drukowania 3D podłużnych makrofilamentów sercowych, które dojrzewają do filamentów przypominających mięśnie ze zdolnością do skurczu. Najnowszy pomysł zespołu ekspertów z całego świata pod kierownictwem Roberta Hume’a z Uniwersytetu w Sydney jest jednak bardziej praktyczny.
Podczas gdy istnieje wiele obiecujących podejść badanych w celu stymulowania regeneracji serca – w tym metoda drukowania 3D długich makrofilamentów sercowych, które dojrzewają do mięśniopodobnych filamentów ze zdolnością do skurczu – najnowsza propozycja międzynarodowego zespołu naukowców pod kierownictwem Roberta Hume’a z Uniwersytetu w Sydney wydaje się być najbardziej realna.
Tematem dyskusji są nowatorskie zastrzyki białkowe, szczegółowo opisane na łamach Circulation Research. Naukowcy wierzą, że mogą one sprawić, że uszkodzone rejony serca znów będą biły normalnie. Ich technika wykorzystuje tropoelastynę, białko występujące w ludzkim organizmie, które działa jako prekursor do tworzenia elastyny. Elastyczność i rozciągliwość są zapewniane przez elastynę w poszczególnych tkankach.
Wykorzystując nową technikę, w której igła jest precyzyjnie prowadzona za pomocą ultrasonografii, badacze wstrzyknęli oczyszczoną tropoelastynę prosto w ściany serca szczurów cztery dni po tym, jak gryzonie doświadczyły ataku serca.
Do 28 dnia po otrzymaniu zastrzyku tropoelastyny blizny na sercach szczurów skurczyły się i stały się bardziej miękkie i elastyczne, wykazując „funkcję mięśniową równą tej sprzed ataku serca.” Ponadto odkryto, że ludzkie fibroblasty sercowe, komórki odpowiedzialne za utrzymanie struktury serca, wytwarzają elastynę po poddaniu ich działaniu tropoelastyny w szalkach Petriego.
Dotychczasowe ustalenia są naprawdę obiecujące. Profesor James Chong, główny autor badania, mówi: „Naszym celem jest dalsze doskonalenie tej technologii, tak aby pewnego dnia można ją było zastosować w warunkach klinicznych i wykorzystać do leczenia i poprawy jakości życia milionów pacjentów z niewydolnością serca na całym świecie.
Źródło: ahajournals.org