Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

W okresie od stycznia do końca lipca br. o 17,3% r/r wzrosły inwestycje zagraniczne w Chinach. Ich ogólna wartość wyniosła 123,92 mld USD (ok. 581,92 mld PLN). Szczególne zainteresowanie inwestorów zagranicznych budziły projekty z sektora przemysłu i produkcji wysokich technologii oraz usług w tym zakresie. We wspomnianym okresie największe środki napłynęły do Chin w formie inwestycji z z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Niemiec.

Źródło:

http://www.gov.cn/xinwen/2022-08/18/content_5705936.htm

Amerykański magazyn biznesowy Forbes w swoim wydaniu chińskim opublikował najnowszą listę najlepszych prezesów (CEO) Chin.

Tym razem na pierwszym miejscu uplasował się Wang Chuan Fu 王传福 (56 lat), założyciel i CEO spółki BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司).

Kolejne miejsca zajęli:

  • Zeng Yu Qun 曾毓群 (54 lata), prezes NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司), czyli spółki CATL, największego na świecie producenta baterii do aut elektrycznych,
  • Li Zhen Guo 李振国 (54 lata) prowadzący spółkę LongJi Green Energy Data Co., Ltd. (隆基绿能数据全景图 公司) oraz
  • Ding Lei 丁磊 (51 lat) ze spółki NetEase Internet Technology Company (网易是互联网技术公司).

Najwięcej topowych CEO uwzględnionych w rankingu wywodzi się z firm produkujących pojazdy NEV, baterie, panele słoneczne, działających w Internecie, produkujących szeroko pojęte chemikalia chemicznych, a także zaangażowanych w inteligentną produkcję wysokiej jakości.

Przeciętny chiński topowy CEO liczy sobie 54 lata.

Źródło:

https://new.qq.com/rain/a/20220818A069JO00

Klimat (气候)

Tegoroczne lato przysparza dużo problemów nie tylko z powodu fali upałów, niskiego poziomu wody, ale również przez wzgląd na ograniczenia w dostawach energii elektrycznej.

Brakami energii najbardziej dotknięta została prowincja SiChuan 四川. Poziom wody w rzece Jangcy w jej środkowym biegu jest na historycznie niskim poziomie ok. 3-4 m. W normalnych warunkach głębokość tej rzeki waha się od ok. 6 do 10 m.

51 dopływów Jangcy oraz 24 zbiorniki wodne (sztuczne i naturalne) w granicach tej prowincji wyschły całkowicie. To efekt połączenia rekordowo wysokich temperatur i długotrwałej suszy. Aby zapewnić mieszkańcom energię elektryczną w ich domach i mieszkaniach władze zdecydowały się na ograniczanie, a nawet czasowe wstrzymywanie dostaw energii dla najbardziej energochłonnych zakładów produkcyjnych. Znalazły się wśród nich stalownie, huty i przetwórnie aluminium, zakłady chemiczne, producenci nawozów sztucznych oraz cementu. W miastach prowincji SiChuan wyłączane są reklamy świetlne, częściowo też latarnie uliczne. Upalna pogoda skłania ludzi do używania urządzeń klimatyzacyjnych, co spowodowało gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię dla mieszkań oraz miejsc użyteczności publicznej.

Rosną obawy, że upały, susza i problemy z energią elektryczną odbiją się negatywnie na wynikach ekonomicznych przemysłu i rolnictwa. I, że problem taki dotyczyć będzie nie tylko prowincji SiChuan, czy innych prowincji, przez które płynie Jangcy, ale całego kraju.

Źródła:

Technologie (技术)

Największa w kraju platforma społecznościowa Sina Weibo (新浪微博) wprowadza nową funkcję.  To tzw. „Przyjazne wskazówki dotyczące komentarzy” (“友善评论提示”). Posiadacz konta na platformie Sina Weibo może w dowolnej chwili uruchomić tę funkcję, a ona sprawi, że spośród komentarzy do jego wpisów będą usuwane te o negatywnym zabarwieniu, czy zdradzające cechy tak zwanego „hejtu”. Poza tym funkcja ta może automatycznie zgłosić negatywne, ubliżające, nieprzyjazne w treści komentarze do weryfikacji przez administratora serwisu. Autora takiego komentarza zostanie pozbawiony możliwości komentowania wpisów zgłaszającego naruszenie standardów przez 2 kolejne dni.

Źródła:

https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_19507631

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

W lipcu Chiny zakupiły w Szwajcarii ponad 80 ton złota. To największa ilość zakupiona w okresie 1 miesiąca od 5 lat, to zarazem dwa razy więcej niż w czerwcu i 8 razy więcej niż w maju. Oznacza to, że po ograniczeniach zakupów na skutek epidemii COVID popyt na złoto znów rośnie. W Chinach złoto importować mogą wyłącznie firmy posiadające specjalną państwową licencję.

Źródło:

https://cj.sina.com.cn/articles/view/1663309857/63241821020012uxo?finpagefr=p_104_js

Chiny i Świat (中国和世界)

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL, na dzień 4 lipca br. Chiny posiadały umowy o współpracy w ramach inicjatywy Pasa i Drogi (一带一路) ze 149 państwami i 32 organizacjami międzynarodowymi. W ciągu 9 lat istnienia inicjatywy zainwestowano w ponad 3 tys. projektów, a łączna wartość tych inwestycji przekroczyła 1 bln USD (ok. 4.69 bln PLN).

Źródło:

https://cj.sina.com.cn/articles/view/6192937794/17120bb4202001w6pq

Wang Yi  王毅, szef chińskiego MSZ podczas obrad forum współpracy Chiny-Afryka oświadczył, iż Państwo Środka będzie starało się, aby organizacja African Union, skupiająca kraje tego kontynentu, stała się członkiem grupy G20, a co za tym idzie nawiązała ścisłą współpracę z najbardziej rozwiniętymi państwami świata.

Źródło:

https://www.guancha.cn/internation/2022_08_19_654314.shtml

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Możesz również polubić…