Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (30.2022-36-239/2)

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

6 września br. ruszyła w ZhangJiang 湛江 w prowincji GuangDong pierwsza linia produkcyjna zakładu bedącego częścią największej inwestycji niemieckiej w Chinach. To projekt firmy BASF o ogólnej wartości 10 mld EUR (ok. 47,173 mld PLN). W Chinach powstaje trzeci po Niemczech i Belgii tej wielkości kompleks produkcyjny BASF. Rozpoczął się w 2019. Pierwszy etap planowanej inwestycji ma zostać ukończony w 2023 roku, a całość w roku 2030. Fabryka ma docelowo dostarczać na rynek chiński oraz rynki Azji Południowo-Wschodniej ponad 420 tys. ton metrycznych plastiku inżynieryjnego oraz poliuretanu termoplastycznego (TPU).

W uroczystości uruchomienia pierwszej linii produkcyjnej kompleksu BASF wziął udział wicepremier ChRL oraz członek Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh (中国共产党中央委员会政治局常务委员会), Han Zheng 韩正.

Źródło:

China PetroChemical Corporation -Sinopec- (中国石油化工股份有限公司) i rosyjski Gazprom podpisały porozumienie, na mocy którego płatności za rosyjską ropę i gaz importowane przez Sinopec z Rosji regulowane będą w stosunku 50/50 w RMB (chińskich juanach) i rosyjskich rublach.

Źródło:

Są już najnowsze, sierpniowe dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego, a co za tym idzie również te obejmujące 8 pierwszych miesięcy 2022 roku.

 

Źródło: Generalna Administracja Ceł Chin (中国海关总署). Różnice wartości wynikają z różnicy kursów walut.

Największym partnerem handlowym ChRL są kraje ASEAN (Azji Południowo-Wschodniej). Na drugim miejscu znajduje się Unia Europejska, a na trzecim Stany Zjednoczone. W okresie 8 miesięcy br. udział prywatnych firm w handlu zagranicznym wynosił 50,1% – wzrost o 2,1% r/r, przedsiębiorstw zagranicznych 33,6%, państwowych spółek (SOE) 16,3%.

W eksporcie chińskim nadal dominują produkty mechaniczne, elektryczne. Stanowiły one w okresie styczeń-sierpień 2022 roku 56,5% jego całości (wzrost o 9,8% r/r).

Największy spadek w eksporcie dotyczył nawozów sztucznych (o 37,9% r/r).

W imporcie, w którym dominują surowce, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. spadły wielkości dotyczące:

  • rudy żelaza (o 3,1% r/r),
  • ropy naftowej (o 4,7% r/r),
  • węgla (o 14,9% r/r),
  • ziarna sojowego (o 8,6% r/r),
  • maszyn i urządzeń elektrycznych (o 3,9% r/r).

To skutek wysokich cen na światowych rynkach.

Rosnące ceny nie zatrzymały w tym okresie wzrostu importu:

  • gazu naturalnego (o 81,2% r/r),
  • miedzi (o 8,1% r/r) oraz
  • mikroprocesorów (o 3,1%).

Źródło:

Technologie (技术)

W 2021 roku wyprodukowano w Chinach 366 tysięcy robotów przemysłowych. W porównaniu do 2015 roku to wzrost… 10-krotny.

Chiny zajęły pierwsze miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji robotów przemysłowych. W samych Chinach w 2021 roku na 10 tysięcy pracowników produkcyjnych przypadało 300 robotów przemysłowych.

Źródło:

Transport (交通运输)

Komisja Rozwoju i Reform miasta ShenZhen (深圳市发改委官网发布) zatwierdziła projekt budowy 13 nowych linii metra o łącznej długości 226,8 km, które powstaną w latach 2023-2028. Oznacza to zamiar rozbudowywania miejskiego systemu metra o 45,36 km nowych linii rocznie.

Źródło:

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Po raz drugi w ciągu czterech dni (2 września br.) fundusz inwestycyjny Berkshire Hathaway (należący do Warrena Buffeta i Charlie Mungera) sprzedał na giełdzie w Hong Kongu posiadane akcje BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司), największego producenta samochodów elektrycznych w Chinach. Tym razem fundusz uzyskał ze sprzedaży 430 mln HKD (ok. 262,355 mln PLN). Tym samym udział Berkshire Hathaway w BYD zmniejszył się z 19,02% do 18,87%.

Źródło:

Wobec trudnej sytuacji na rynku nieruchomości rozpoczęła się w mediach dyskusja ekspertów nad wydłużeniem maksymalnego okresu spłaty kredytów hipotecznych z obecnie obowiązujących 30 lat do lat 40. Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania wprowadzono w Chinach w 1999 roku. Wówczas maksymalny okres spłaty kredytu wynosił 10 lat. Później okres ten wydłużono do lat 20, aktualnie zaś wynosi on 30 lat. Dyskutowane przedłużenie o kolejne lat 10 ma zmniejszyć obciążenia kredytobiorców oraz ożywić rynek zakupu mieszkań.

A skoro dyskusja przeniosła się do mediów, to – zgodnie z tutejszym zwyczajem – wkrótce można spodziewać się takiej decyzji właściwych władz.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Najpopularniejszym przysmakiem, a zarazem prezentem podarowywanym z okazji tradycyjnego Święta Pełni Księżyca, nazywanego też Świętem Środka Jesieni (w tym roku przypada 10.09.), są ciasteczka księżycowe (月饼).

Sam święto uważane jest za jedno z najważniejszych w chińskim kalendarzu z uwagi m.in. na symbolikę jednoczenia się rodziny, przez wzgląd na związany z nim obyczaj siadania członków rodziny i przyjaciół przy wspólnym stole, celebrowanie święta poprzez wspólne spędzanie casu.

Państwowa Administracja Regulacji Rynku od wielu lat walczy ze zbyt luksusowymi odmianami księżycowych ciasteczek, pakowanymi w zbytkowe i przesadnie zdobne pudła, czy skrzyneczki, wycenianymi przez producentów ponad racjonalne poziomy.

W sierpniu oraz wrześniu przeprowadzano intensywne kontrole rynku i producentów ciasteczek księżycowych. Okazało się, że 97,4% ciasteczek znanych producentów pakuje się w zbyt kosztowne opakowania. (To jakby pączki na tłusty czwartek pakować w kryształowe szkatułki, których koszt oczywiście wliczano by w cenę samych pączków. Przerost formy nad treścią.). Administracja odniosła jednak pewien sukces. W bieżącym roku średnia cena opakowania 月饼 zawierającego 4 ciasteczka, to 157 RMB (ok. 107,21 PLN). W ubiegłym roku było to 500 RMB (ok. 341,43 PLN).

Źródło:

Zdrowie (健康)

Państwowa Komisja Zdrowia i Medycyny (国家卫生健康委员会) oraz Państwowa Administracja Leków (国家药品监督管理局) wydały wstępną zgodę na używanie w sytuacjach szczególnych szczepionki przeciw Covid-19 przyjmowanej drogą inhalacji. Specyfik ten produkowany jest przez CanSino Biologics Inc. (康希諾生物股份公司) i ma być stosowany jako „dawka przypominająca”. Chińska spółka stała się tym samym pierwszą firmą na świecie, która uzyskała oficjalne zezwolenie na sprzedaż szczepionki w takiej formie.

Szczepionka podawana w drodze zastrzyku produkcji tej spółki farmaceutycznej została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia i stosowana jest w Chinach i wielu innych krajach świata.

Źródło:

Podstawowym ubezpieczeniem medycznym objętych jest już w Chinach 1,36 mld osób (na 1,411 mld mieszkańców), czyli 98,38% całej populacji.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Możesz również polubić…