Jakie czynniki wpływają na wysokość oprocentowania lokat bankowych?
Lokaty bankowe są uznawane za jedne z najprostszych inwestycji. Każda dorosła osoba, która ma dodatkowe środki finansowe, może założyć lokatę na krótki okres lub wybrać model długoterminowy, aby pomnażać swoje środki. Wysokość zarobku zależy jednak od kilku czynników. Ważne jest, ile wpłacimy na lokatę, jaki będzie czas jej trwania oraz sam rodzaj, a także wysokość oprocentowania, które również może być zmienne. Jak sprawdzić, ile zyskamy na lokacie?
Lokata bankowa – bezpieczny depozyt w banku
Co do zasady lokata bankowa jest depozytem. Lokujemy w banku konkretną kwotę oszczędności, która ma być powiększona o odsetki. Choć lokaty bankowe uznawane są za produkty, które nie zapewniają rekordowych zysków, to wciąż są bardzo popularne ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa kapitału. Środki do równowartości 100 tysięcy euro są chronione przez bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego też można być przekonanym o bezpieczeństwie zdeponowanych środków w ramach lokaty.
Same lokaty różnią się między sobą warunkami, wysokością odsetek czy długością trwania depozytu. Obecnie, aby założyć depozyt, można udać się osobiście do banku lub wybrać bankowość online. Na stronie internetowej banku, a nawet w aplikacji do bankowości można znaleźć lokaty internetowe, których założenie trwa zaledwie kilka minut. Ten sposób deponowania środków staje się w ostatnich latach bardzo popularny, ponieważ zajmuje chwilę i można dopełnić formalności o każdej porze dnia i nocy.
W jaki sposób można zarobić pieniądze na lokacie?
Umowa zawarta z bankiem jest bardzo jasna. Zgodnie z nią powierzamy na określony czas konkretną sumę pieniędzy, którą bank może wykorzystać do inwestycji. W zamian za depozyt otrzymujemy określone w umowie oprocentowanie lokaty. Po zakończeniu trwania depozytu otrzymujemy wypłatę w formie kapitału i wypracowanych odsetek. Dlatego wysokość oprocentowania lokat odgrywa główną rolę w ustaleniu, ile możemy zyskać, powierzając pieniądze na lokaty do banków.
Warto zauważyć, że oprocentowanie lokaty podawane jest w skali roku. Można wybrać lokatę, której czas trwania będzie krótszy niż rok, wtedy nazywamy tę opcję lokatą krótkoterminową, lub na czas dłuższy, wtedy mamy do czynienia z lokatą długoterminową.
Stopy procentowe – od nich zależy wysokość oprocentowania produktów bankowych
Wysokość oprocentowania głównie uzależniona jest od wysokości stóp procentowych zatwierdzanych przez Narodowy Bank Polski. Im wyższe są stopy procentowe, tym wyższe może być oprocentowanie lokat. Jeśli natomiast stopy są obniżane, również wysokość oprocentowania na lokatach będzie spadać. Można więc powiedzieć, że lokaty bankowe przyniosą nam największy zyski, gdy stopy procentowe będą wysokie.
Dobrze jest wiedzieć, że oprocentowanie na lokatach nie ma odgórnie ustalonego minimum ani maksimum. Banki same na podstawie analizy sytuacji na rynkach finansowych oraz wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez NBP ustalają indywidualnie wysokość oprocentowania dla tego rodzaju depozytów.
Sytuacja na rynku międzybankowym także ma wpływ na zyski z inwestycji
Choć stopy procentowe są istotnym czynnikiem, to zawsze trzeba wziąć pod uwagę sytuację na rynku międzybankowym oraz konkurencję o klienta, która jest zjawiskiem naturalnym w każdej branży. Banki zabezpieczają swoje interesy na wiele sposobów, aby móc bezpiecznie powiększać o oprocentowanie powierzone im przez klientów depozyty. Między innymi mogą same lokować lub pożyczać pieniądze w innych bankach komercyjnych. Dlatego można powiedzieć, że sytuacja na całym rynku ma bezpośrednie przełożenie na zyski z inwestycji takich jak lokaty.
Dzięki dużemu zróżnicowani ofert lokat można znaleźć satysfakcjonujący depozyt na czas, jaki nas interesuje. Zawsze warto porównać między sobą lokaty do założenia przez internet, jak i tradycyjne zakładane osobiście, ponieważ i tutaj można zobaczyć konkurencyjne propozycje. Mimo wszystko lokaty przez wzgląd na wysoki poziom bezpieczeństwa są bardzo często wybierane, nawet jeśli oferują niższe oprocentowanie niż innego rodzaju produkty inwestycyjne.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
- https://www.bfg.pl/gwarantowanie-depozytow/najczestsze-pytania-i-odpowiedzi/
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1