Mistrzostwa Świata w Szachach w Polsce!

Kazachstan wycofuje się z organizacji Mistrzostw Świata

Pierwotnym organizatorem Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych miał być Kazachstan, jednak impreza nie odbędzie się w państwie jezior ze względu na nowe restrykcje związane z COVID. Wielu zawodników musiałoby przejść 7-dniową kwarantannę, co uniemożliwiłoby ich udział.

❗The FIDE World Rapid & Blitz Championships will not be held in Kazakhstan in December.

The Government of Kazakhstan & the Kazakh Chess Federation regret the inconveniences caused by this cancellation, and they have expressed their willingness to hold the event next year. [1/3]

— International Chess Federation (@FIDE_chess) December 8, 2021

Kto może wziąć udział?

Niestety, dla wszystkich sprawdzających rozkład jazdy pociągów do Warszawy mamy smutną wiadomość. Do udziału uprawnieni są zawodnicy, którzy legitymowali się rankingiem Elo 2550+ (niezależnie czy w szachach klasycznych, szybkich czy blitzu) na dowolnej liście rankingowej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Dodatkowo udział mogą wziąć zawodnicy, którzy tryumfowali w krajowych czempionatach lub znaleźli się pośród 15 szczęśliwców, których organizator ma prawo upoważnić do udziału w turnieju.

Mistrzostwa Świata w Warszawie

Pomocną dłoń w stronę światowej organizacji FIDE wyciągnęli Polacy. Jak możemy przeczytać na profilu wiceprezydenta światowej organizacji FIDE, Łukasza Turleja, swój wkład w organizację tej imprezy w Polsce miał premier Mateusz Morawiecki i poseł Łukasz Schreiber.

Organizacja tak prestiżowej imprezy w naszym kraju da szansę na rywalizację z czołowymi arcymistrzami wielu polskim zawodnikom! 

Swoją wdzięczność wyraził również prezydent FIDE – Arkady Dvorkovich: „FIDE jest szczerze wdzięczna Polsce, krajowi o wielkich tradycjach szachowych, że mimo tak krótkiego terminu zaproponowała organizację mistrzostw. Jestem przekonany, że będzie to wspaniałe wydarzenie.”

Równolegle z turniejem Open odbędą się również Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych kobiet. Link do dokumentu FIDE na ten temat.

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata?

Pomimo zawirowań związanych z miejscem imprezy, jej termin nie zmienił się. Zwodnicy rozpoczną rywalizację 25.12 i potrwa do 31.12 bieżącego roku. Jest o co walczyć, bo w puli nagród jest aż milion euro!

Oficjalna strona mistrzostw: https://worldrapidandblitz.fide.com/

Artykuł Mistrzostwa Świata w Szachach w Polsce! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *