Oliwia Kiołbasa z brązem na Mistrzostwach Europy Kobiet!

Wielki sukces odniosła Oliwia Kiołbasa na Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet! Dwudziestojednoletnia zawodniczka zdobyła trzecie miejsce w rumuńskim Jassy i tym samym zakwalifikowała się do przyszłorocznego Pucharu Świata.

Przed startem

Do Rumunii udało się pięć Polek: Jolanta Zawadzka, Monika Soćko, Klaudia Kulon, Alicja Śliwicka oraz Oliwia Kiołbasa. Łącznie wystartowało 117 zawodniczek z 29 federacji, które walczyły nie tylko o medale, ale również o awans do Pucharu Świata Kobiet 2022.

Sala gry IMEK /fot. organizatora

Polskie zawodniczki nie były murowanymi kandydatkami do medali. Mimo tego, że w 2010 brązowy medal zdobyła Monika Soćko (do tego roku był jedyny medal Mistrzostw Europy Kobiet dla Polski), to w tym roku miała dopiero dwudziesty numer startowy. Wszystko mogło się jednak zdarzyć, albowiem nie wystąpiły faworytki z czołówki światowej, między innymi siostry Muzychuk, Kateryna Lagno, Aleksandra Goryachkina czy Alexandra Kosteniuk.

Z niewidocznych na liście – Alicja Śliwicka startowała z 40 numerem, zaś Oliwia Kiołbasa z 43. Pełna tabela dostępna pod linkiem: https://chess-results.com/tnr573407.aspx?lan=1
Obiecujący start

Początkowe rundy szły raczej zgodnie z planem dla czterech naszych reprezentantek. Kompletnie start nie wyszedł Klaudii Kulon, która zanotowała jedynie 0,5 punktu w 2 partiach z dużo niżej notowanymi rywalkami. Na drugim biegunie znalazła się Jolanta Zawadzka z perfekcyjnym 3/3, które zdobywała w takim stylu:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Monika Soćko. /fot. organizatora

Minimalny falstart zaliczyła Monika Soćko, gdy zremisowała w pierwszej rundzie z niżej notowaną Moniką Rozman, jednak kompletnie się tym nie przejęła i wygrała kolejne 3 partie z rzędu. Wśród pokonanych znajdziemy jedną z faworytek turnieju, czyli Lelę Javakhishvili. Gruzinka uległa po bardzo długiej walce w końcówce skoczkowej:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Rajd Oliwii

Gdy oczy wszystkich zwrócone były na Monikę i Jolantę, swoją robotę wykonywała Oliwia Kiołbasa. Grała pełne dramaturgii i zwrotów akcji partie z Belą Khotenashvili i Iriną Bulmagą. W obu tych partiach Oliwia znajdywała się nad przepaścią, jednak potrafiła tak zakręcić rywalkami, że dwukrotnie wyszła zwycięsko z tych pojedynków. Zapisy tych partii znajdziesz poniżej, jeśli jednak wolisz obejrzeć arcymistrzowską analizę, to zapraszam do obejrzenia materiałów GM Mateusza Bartla z chess24.pl:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Po tych zwycięstwach przyszła porażka z Iuliją Osmak, jednak Oliwia Kiołbasa od razu odrobiła punkt na Hoang Thanh Trang. Po 8 rundach Oliwia miała aż 6 punktów i znajdywała się na 3 lokacie! Do końca decydujące trzy starcia, a w grupie pościgowej znajdywały się wielkie nazwiska, między innymi Mammadzada, Arabidze czy Bodnaruk.

Dla Zawadzkiej i Soćko 8 runda była pozbawieniem się większych nadziei medalowych. Obie miały po 5 punktów z 7 rund i obie uległy w słabych partiach. Jolanta przegrała z Javakhishvili, zaś Monika przegrała z Buksą. Dalej była motywacja do walki, bowiem zawodniczki z top10 były nagradzane kwalifikacją do przyszłorocznego Pucharu Świata Kobiet.

WIM Alicja Śliwicka /fot. Gabriel Obada

Poza radarem naszej uwagi mogły przemknąć Alicja Śliwicka i Klaudia Kulon, jednak również one potrafiły się popisać ładną dla oka partią. Dziewczyny zaczęły trochę niemrawo, jednak w drugiej połowie turnieju dodały gazu, tak jak w tej partii:

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Droga na podium

9 i 10 runda były swoimi kompletnymi przeciwieństwami. Pierwsza z nich przyniosła Polkom dwa remisy (Oliwii z Meri Arabidze oraz Moniki z Gerganą Peychevą) i trzy porażki. Przedostatnia runda otarła jednak łzy z poprzedniego dnia i dziewczyny zmiażdżyły rywalki i dzień zakończył się wynikiem Polska 5:0 Reszta Świata. W swojej partii Oliwia zdominowała Javakhishvili i umocniła się w czubie tabeli. Zwycięstwo Soćko nad Semenovą dało nadzieję, że w ostatniej rundzie Monika wywalczy sobie miejsce w top10, a tym samym kwalifikację do PŚK 2022.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.

W ostatniej rundzie dwie najważniejsze partie dla polskich kibiców: Kiołbasa – Buksa oraz Daulyte-Cornette – Soćko. Oliwia potrafiła wymienić większość figur żony Raufa Mamedova i zawodniczki trzykrotnie powtórzyły pozycję. Niestety, Monika w ostrej pozycji pomyliła się i Francuzka zdołała zatriumfować. Porażka wypchnęła wieloletnią liderkę polskich szachów kobiecych poza miejsca premiowane awansem.

I tak zakończył się udział Polek na Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet 2022. Triumfowała GM Elina Danielian z Armenii (9 punktów) przed IM Iuliją Osmak z Ukrainy (8,5 punktu) i WIM Oliwią Kiołbasą (8 punktów). Poza zdobyciem brązowego medalu, Oliwia wywalczyła normy na IM oraz WGM, a także zyskała na rankingu, dzięki czemu na następnej liście rankingowej będzie mogła się pochwalić najlepszym wynikiem w życiu – 2376 Elo.

Ceremonia zakończenia IMEK 2021 /fot. European Chess Union

Szczegółowe wyniki Polek dostępne tutaj: chess-results.com/tnr573407

Lp.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
 
miejsce

19
Jolanta Zawadzka
1
1
1
½
0
1
½
0
0
1
½
6,5

20

20

Monika Soćko
½
1
1
1
½
0
1
0
½
1
0
6,5
22

31
Klaudia Kulon
½
0
1
½
1
½
½
½
0
1
0
5,5

62

40

Alicja Śliwicka
1
½
0
1
0
½
1
1
0
1
½
6,5
30

43
Oliwia Kiołbasa
1
0
1
1
1
1
0
1
½
1
½
8

3

Gratulujemy sukcesu Oliwii i dziękujemy za szachowe emocje!

Artykuł Oliwia Kiołbasa z brązem na Mistrzostwach Europy Kobiet! pochodzi z serwisu Infoszach.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *